Units Produced 20,000
Units Sold 17,000
Unit Sales Price $ 240

Manufacturing Cost Per Unit
Direct Material $30
Direct Labor $30
Variable Manufacturing Overhead $17
Fixed Manufacturing Overhead ($400,000/20,000) = $ 20
Full Manufacturing Cost Per Unit $97

Nonmanufacturing Costs
Variable Selling Expenses $ 71,000
Fixed General and Administrative Costs $ 88,000

What is Jasper Enterprise's income under absorption costing?