pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
what are some nouns that are related to awakening?
Warm air and water rise because...
What equipment and “clothing” would be needed to explore the planet Uranus?
during the 1820s, political leaders realized that there was a direct correlation between education and the stability of the nation. True or False
what does 'don't sweat the small stuff' mean?
what does 'don't sweat the small stuff' mean?
what was the chief governing body of Rome called
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
The volume of a sphere is found using the formula . If the volume of a sphere is 36 , what is the radius, in feet?