Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?

Respuesta :

Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars

Answer:28 bars

Step-by-step explanation: