Ciaramc12
Ciaramc12 Ciaramc12
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question? (pls help)

What is the answer to this question pls help class=

Respuesta :

lauraleiiscool
lauraleiiscool lauraleiiscool
  • 11-12-2020

Answer:

D

Step-by-step explanation:

if you divide the money by the ounce, D is the cheapest with 0.24 per ounce

Answer Link
jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 11-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

My guess is that it is not A.  And A is not the answer.

You have to try each one to see.

3.20 / 8 = .40 cents/ounce.

6.25/25 = .25 dollars per ounce

3.84/16 =  .24

The last one is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

Order the fraction to least to greatest 7\9 13\18 5\6 2\3
i need help on problem number 9 plzzz!!
4 times the difference of n and 8
write an equation to describe the situation and then solve. Simon and Maurice ordered a gift for their parents' anniversary. The gift cost $60. Simon has only
What is a famous food made by French?
What is the number of real solutions? -11x^2=x+11
Help me please ASAP
US HISTORY HELP!!! After Spain ceded its claim to Oregon, the United States wanted Britain to do the same because France wanted to buy the territory. a large nu
An independent regulatory _____ is a government agency in charge of regulating part of the nation’s economy.
How to use ribosome in a sentence