shKei1trel5nsu shKei1trel5nsu
  • 06-11-2016
  • Mathematics
contestada

Jen bought 5 cds for $57.50 what is the unit price?

Respuesta :

wondersdohappen
wondersdohappen wondersdohappen
  • 06-11-2016
$11.50 because
57.5÷5=11.5
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 06-11-2016
Hello,

Shall we begin?

$57.50 is 5 cds, unit price:
= 57.50 : 5
= 11.50

Answers: unit price is $ 11.50
Answer Link

Otras preguntas

Are women treated equally in America?
find center,foci, and vertices of ellipse (x+3)^2/21+(y-5)^2/25=1
If {a_{n}} and {b_{n}} are geometric sequences with common ratios of r₁ and r₂, is {a_{n}b_{n}} a geometric sequence too? If yes, what is the common ratio?
Why was hitler so powerful?
What are possible benefits of studying Biology?
What are the x-intercepts of the quadratic function?y = –x2 + 2x – 1(Points : 1)      A. 2 and 1     B.  –2 and 1     C.  2 and –1    D.   1
Elimination 2x-3y=-3 5x+3y=17 2) x+3y=10 2x-3y=2 3) 4x+3y=-1 2x+5y=3 4) 5x+7=6 10x-3y=46 5)4x-5y=-11 2x+y=5 6)3x-2y=0 9x+8y=7
The sugar-filled liquid produced by flowers is a. honey. b. maple syrup. c. nectar. d. high-fructose corn syrup.
What is a valid generalization?
Is the point (2, 2.5) on the graph of y=x+2?  How do you know?