Seudónimo Seudónimo
  • 08-11-2016
  • Mathematics
contestada

matt can buy an 8 oz jar of salsa for 2.79 or a 15 oz jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate?

Respuesta :

Nataleighxo
Nataleighxo Nataleighxo
  • 10-11-2016
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link
chloealexis0406 chloealexis0406
  • 08-01-2019

Answer:

8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.


Answer Link

Otras preguntas

A bicyclist rides forward with a positive acceleration. How would her acceleration be different if she had less mass?
Select all that apply. An acorn falls from a tree. Which of the following statements is true? The force of gravity is acting on the acorn. The force of gravity
A cone-shaped pile of gravel has a diameter of 30 m and a height of 9.1 m. Which estimate best approximates the volume of the pile of gravel? 2120 m³ 2600 m³ 63
using the passage from the speech give by Horace Mann, which in NOT a reason he gives for providing public education? A) it is a natural right B) it will preven
which measurement is not equivalent to the others 6,000 mg, 6 g, 60 kg, 0.006 kg
Qué es una falla en España? a food a famous place a handmade, life-size doll or puppet a toy for children
Plz help me I need a paragraph on this I chose Simpsons u can pick something else if it's easier
Indentured servants who were freed caused conflict in the colonies by
Solve the following equations for x. Show the step by step process. 1. 3x - 19 = 2 2. 4x + 12x = 6^2+ 4(11) 3. X/8 + 7 = - 10 4. 4(5x-9) = -2(3x +7) 5. 1/2 x -
What are some examples of observable traits