nomore15 nomore15
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

Respuesta :

anonymous8698 anonymous8698
  • 14-04-2021
Answer:
The answer is 6.50
Step-by-step explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 14-04-2021

Answer:

$6.50/lb

Step-by-step explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Continental crust is younger than oceanic crust. Please select the best answer from the choices provided True False
Which graph shows the end behavior of the graph of f(x) = 2x^6 – 2x^2 – 5?
Is it linear or not if it's not explain
Which of the following transactions would cause one asset to increase and another asset to decrease? a. the owner invested cash in the business. b. the busine
What was the goal for NATO?
What is the answer to question 12
Saul works at the local car dealership. He makes 2% commission on all sales. He sells a car worth $20,000. What is his commission? A) $2,000 B) $4,000 C) $40
How is talking to someone via a social media platform different from communicating with them in person?
Effector are best describe as A organ that interpret stimuli B structures that respond to stimuli C tissues that initiate stimuli D four cells that transmit sti
The most common salt in ocean water is calcium surface. True or False