devinamegaoMi1ngel3 devinamegaoMi1ngel3
  • 10-12-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or 12 pack for $11.64, which is a better buy?

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 10-12-2016
Divide $7.92 by 8 and then divide $11.64 by 12 and see which has the lowest answer.

The first option has a price of $0.99 for one paper towel, and the second option has a price of $0.97 for one paper towel.

The second option is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Which was not a way British policy changed during the 1800s? a. By limiting working hours b. By allowing more labor unions c. By limiting grain imports d. B
what is the difference between bacterial reproduction and viral reproduction
Of these types of businesses, which one requires the most drive and motivation? a. A partnership b. A new business c. A franchise d. An existing business
What is 19,050,000 in scientific notation
What is -3.75 in the simplest form
What is 6004720080 in expanded form
Explain why 5(10)/5(2) equals 5(8)
6,362,049 in word form
What is the inverse of the function C=5/9(F-32) (Fahrenheit to Celsius function) ~Thanks
The dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18. What is the constant of proportionality