Lanana1
Lanana1 Lanana1
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of apples cost $3.98 how much will 18 pounds

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-02-2017
$14.83
Because you have to divide 3.98 by 5 and then multiply that by 18 and you would then round to get $14.83
Answer Link
saya
saya saya
  • 08-02-2017
We can find the original value of the apple by dividing 5 by 3.98. Now we know that one pound of apple costs $0.80. WAIT. That's not it!!! 
Now we can multiply that value by 18 to get the cost, which is $14.40. Pretty cheap, if you ask me. 
Answer Link

Otras preguntas

I WILL GIVE BRAINLIEST... Need help on this WHOLEE page.
how many electrons can there be in the 2p subshell?
The __________ algorithm takes the ciphertext and the secret key and produces the original plaintext
What did the Athenians do when the island of Melos refused to submit to Athens during a period of truce in the Peloponnesian War
a rectangle is constructed with its base on the diameter of a semicircle
"Thank You M'am" and "The Rose That Grew from Concrete" Quiz REQ 1. In the short story, “Thank You M’am,” Mrs. Luella Bates Washington Jones can best be describ
SOURCE 1: From the testimony of Vicki Mays: I'm not a thief! On the Sunday afternoon that the prized necklace was stolen, I was at Joe's Butcher shop. I bought
how do i comment on a question
questions on 40 rules of love
A 8th grade student has 5 years to save up enough money to pay for her 4 years of college. She is estimating each year will cost $7,500. If she has $5,000 to s