Stankovic811
Stankovic811 Stankovic811
  • 07-10-2015
  • Mathematics
contestada

A 6 ounce bag of raisians cosr$2.46 and a 8 ounce bag cost $3.20 which is better deal

Respuesta :

rainbowdash8142
rainbowdash8142 rainbowdash8142
  • 07-10-2015
If you divide 2.46/6=0.41
If you divide 3.20/8=0.40
Which is a better deal?
Answer Link

Otras preguntas

how do you greet someone in spanish? please provide an example.
how long does it take to drive 272 miles going 68mph
Why did abiogenesis only happen once?
How big is a blood cell? How does its size compare to Dust Mites, and then to the E. coli bacteria?
descibe percy jackson in 5 words with an explanation (the lightning thief)
Determine which relation is a function. A. {(–3, 3), (–2, 3), (–1, 1), (0, 4), (0, 1)} B. {(–3, 2), (–1, 3), (–1, 2), (0, 4), (1, 1)} C. {(–3, 2), (–2, 3),
The use of the terms Encounter and Columbian exchange represents attempts to describe the (1) nature of cultural interactions (2) establishment of land grant
How do animals obtain the nitrogen they use to make proteins and nucleic acids? a. by consuming plants or other animals b. by absorbing ammonia from bacteria g
A bus makes a stop at 2:30, letting off 15 people and letting on 5. The bus makes another stop ten minutes later to let off 5 more people. How does the number o
A ferris wheel can accommodate 35 people in 25 minutes. How many people could ride the ferris wheel in 5 hours? What was the rate per hour?