FVARGAS3 FVARGAS3
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

Four pencils cost as much as two erasers.How much are twelve pencils if one eraser is $1.50?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2018
4 pencils = 2 erasers.
4 pencils = 2 x $1.50
4 pencils = $3.00

4 pencils = $3.00
12 pencils = $3.00 x 3
12 pencils = $9.00

------------------------------------------------------
Answer: 12 pencils cost $9.00
------------------------------------------------------
Answer Link
chickensmart
chickensmart chickensmart
  • 10-04-2018
Four pencils cost three dollars. That means if you divide twelve by the cost three dollars. That means the price of twelve pencils is three times three which means the price is $9.00
Answer Link

Otras preguntas

Deep ocean water from the North Arctic region warms and rises back to the surface again in the _____.A.North Atlantic OceanB.South Atlantic OceanC.Indian OceanD
What would happen if you ate raw turkey meat
Why is NATO still relevant today? A.)Allied nations should always be ready to respond to threats. B.)The European Union is a new threat to democracy. C.)Its gro
England depend on blank export from the colony
Ammonia acts like a base. a. True b. False
After the initial storm of tears, Mrs. Mallard s response to the news of her husband s death is motivated largely by a wave of a. self-assertion. c. self-pity
Which of the following events would mostly likely happen during an El Niño year?
When can HIV NOT be passed from mother to infant?
write two equivalent fractions for 1/2
True or False. Ducks have gills.